Bugun...



“Tarihe Saygı”ya 23 Ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 17'ncisini düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”ni kazananlar belli oldu. Değerlendirme ve inceleme için toplanan Seçici Kurul, 23 başvuruyu ödüle değer buldu.

facebook-paylas
Güncelleme: 17-09-2019 11:14:38 Tarih: 17-09-2019 11:11

“Tarihe Saygı”ya 23 Ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve İzmir'de tarihe duyarlılığın simgesi haline gelen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 17. kez sahiplerini buldu. İzmir’deki tarihi yapıların korunması, onarılması, kentsel ve yerel bilincin oluşturulması amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen yarışma bu yıl da çok değerli projeleri ödüllendirdi.

Mimar-Şehir Plancısı Prof. Dr. İclal Sema Dinçer başkanlığında toplanan Seçici Kurul, değerlendirme ve inceleme gezilerinin ardından sonuçları açıkladı. Buna göre Tarihi Yapıda Yaşam, Esaslı Onarım, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorilerinde 23 başvuru ödüle değer bulundu.

2019 yılı programına Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü damgasını vurdu, bu alanda 12 başvuru ödüle değer bulundu. Çocuk ve gençlerin tarihi mirasa ve çevreye duyarlılıklarını geliştirmek, bir koruma kültürü oluşturmak ve yaygınlaştırmak hedefleriyle ayrı bir alan olarak değerlendirilen bu kategoriye yoğun katılım oldu.

Ödül alan eserler

Tarihi Yapıda Yaşam Kategorisinde Jüri Özel Ödülü
Ceyhan DİZ Evi (Bergama)

Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü
Derviş’in Kahvesi (Seferihisar)
Neriman ÇOKER Evi (Seferihisar)
Mehmet ÖZUYANIK - Terzi (Bergama)
Ayfer ŞAŞMAZER Evi (Bergama)
Seher GÜDEN Evi (Bergama)

Tarihi Mekanda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması Ödülü
Necati GÜRBÜZ - Çalgı Ustası (Kemeraltı)
Mehmet TÜLÜ - Ayakkabı Ustası (Bergama)
Nuri TUTPINAR - Ud, Tambur Ustası (Kemeraltı)

Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım Ödülü
Garanti Bankası (Foça)

Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü
Banu ERSAN “Sıradam'dan Barbaros'a” Belgesel Film ve Kitabıyla

Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü
Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu  “Smyrna Park”
UKEB Okulları “Eski İzmir Evleri”
TAKEV Karşıyaka Ortaokulu “Ailem İzmir”
İzmir Özel Saint-Joseph Lisesi “Luigi Storari'nin 1854 Tarihsel Notlarla İzmir Rehberi ve Haritası”
Meraklı Çocuk Bilim Akademisi “Tabula Ansata-Efese Yolculuk”
İTÜ Geliştirme Vakfı İzmir Okulları Ortaokulu “Konak Tarihi Mekânlara Postmodern Yaklaşımlar”
Özel İzmir SEV İlkokulu “Evvel Zaman Smyrna”
Özel HAVAJET Lisesi “Müzeler Geçmişimiz Çocuklar Geleceğimiz”
Özel Piri Reis Okulları “Alacaat'tan Alaçatı'ya”
İstek İzmir Okulları & İstek İzmir Anadolu Lisesi & 80. Yıl Orhan Gazi İlköğretim Okulu “Çocuklar İçin İzmir Kültür Turizmi Haritası”
DEÜ 75. Yıl Kurumları “Tıbbın ve Olimpiyatların Doğduğu Ölümsüzlük Şehri Bergama”
İsmet Yorgancılar Ortaokulu “İzmir Tarihi ve Medeniyetler Pastası”

Yarışmanın Asil Seçici Kurul Üyeleri; mimar Doç. Dr. Murat TUTKUN, sanat tarihçisi Doç. Dr. Oğuz ALP,  şehir plancısı Dr. Öğretim Üyesi Elif ÖRNEK ÖZDEN, arkeolog Dr. Öğretim Üyesi Mücella ERDALKIRAN, şehir plancısı Dr. Oytun Eylem DOĞMUŞ, mimar-restorasyon uzmanı Zeynep Günseli ÖZŞAHİN'den oluştu. Yedek Seçici Kurul Üyeleri ise şehir plancısı Doç. Dr. Dilek ERBEY, mimar Dr. Öğretim Üyesi Hikmet ELDEK GÜNER, sanat tarihçisi Dr. Öğretim Üyesi Başak KATRANCI KASALI'ydı.




Kaynak: İzmit Belediyesi




FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 8 5 1 2 18 10 17 +8
2 Trabzonspor 8 4 1 3 17 10 15 +7
3 Fenerbahçe 8 4 2 2 13 8 14 +5
4 İstanbul Başakşehir 8 4 2 2 14 10 14 +4
5 Yeni Malatyaspor 8 4 3 1 18 10 13 +8
6 Galatasaray 8 3 1 4 9 8 13 +1
7 Sivasspor 8 3 2 3 14 10 12 +4
8 Konyaspor 8 3 2 3 10 8 12 +2
9 Gaziantep FK 8 3 3 2 13 17 11 -4
10 Antalyaspor 8 3 3 2 9 15 11 -6
11 Göztepe 8 2 3 3 7 7 9 0
12 Beşiktaş 8 2 3 3 10 12 9 -2
13 MKE Ankaragücü 8 2 3 3 6 11 9 -5
14 Denizlispor 8 2 4 2 7 10 8 -3
15 Kasımpaşa 8 2 4 2 8 12 8 -4
16 Çaykur Rizespor 8 2 4 2 8 16 8 -8
17 Gençlerbirliği 8 1 4 3 12 12 6 0
18 Kayserispor 8 0 4 4 8 15 4 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 8 5 1 2 12 6 17 +6
2 Akhisarspor 8 5 2 1 11 7 16 +4
3 Fatih Karagümrük 8 4 1 3 14 8 15 +6
4 Altay 8 4 1 3 14 9 15 +5
5 Ümraniyespor 8 4 2 2 14 10 14 +4
6 Keçiörengücü 8 3 0 5 6 3 14 +3
7 Balıkesirspor 8 4 3 1 11 9 13 +2
8 Bursaspor 8 5 3 0 13 12 12 +1
9 İstanbulspor 8 2 1 5 14 13 11 +1
10 BB Erzurumspor 8 3 3 2 7 7 11 0
11 Adana Demirspor 8 2 2 4 9 6 10 +3
12 Menemenspor 8 2 4 2 5 11 8 -6
13 Osmanlıspor FK 8 3 4 1 9 12 7 -3
14 Adanaspor 8 1 3 4 12 14 7 -2
15 Boluspor 8 1 5 2 7 11 5 -4
16 Altınordu 8 1 5 2 8 12 5 -4
17 Giresunspor 8 1 5 2 6 15 5 -9
18 Eskişehirspor 8 1 6 1 9 16 5 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa FK 9 8 0 1 31 10 25 +21
2 Samsunspor 9 6 0 3 19 4 21 +15
3 Yeni Çorumspor 9 6 2 1 12 8 19 +4
4 Afjet Afyonspor 9 5 2 2 16 7 17 +9
5 Zonguldak Kömürspor 9 5 2 2 12 5 17 +7
6 Tarsus İdman Yurdu 9 5 3 1 9 10 16 -1
7 Sancaktepe Bld 9 5 4 0 17 8 15 +9
8 Sarıyer 9 3 3 3 6 8 12 -2
9 Pendikspor 9 3 4 2 10 11 11 -1
10 Hekimoğlu Trabzon 9 3 4 2 15 19 11 -4
11 İnegölspor 9 3 5 1 12 9 10 +3
12 Kırklarelispor 9 2 3 4 6 15 10 -9
13 1922 Konyaspor 9 3 6 0 10 15 9 -5
14 Başkent Akademi FK 9 2 5 2 11 14 8 -3
15 Gümüşhanespor 9 2 5 2 10 14 8 -4
16 Amed Sportif 9 1 3 5 4 8 8 -4
17 Hacettepe Spor 9 2 5 2 5 17 8 -12
18 Şanlıurfaspor 9 0 8 1 0 23 14 -23
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 9 6 1 2 18 10 20 +8
2 Artvin Hopaspor 9 5 0 4 17 7 19 +10
3 Karaköprü Belediyespor 9 5 0 4 10 2 19 +8
4 24 Erzincanspor 9 4 1 4 10 4 16 +6
5 Çatalcaspor 9 4 1 4 11 7 16 +4
6 Buca FK 9 5 3 1 12 10 16 +2
7 Şile Yıldızspor 9 3 3 3 8 7 12 +1
8 68 Aksaray Belediyespor 9 3 3 3 6 5 12 +1
9 Düzcespor 9 3 3 3 5 5 12 0
10 Çankaya FK 9 3 3 3 9 10 12 -1
11 Erzin Spor Kulübü 9 2 3 4 7 8 10 -1
12 Yeni Orduspor 9 1 1 7 2 3 10 -1
13 Silivrispor 9 2 4 3 9 12 9 -3
14 Kızılcabölükspor 9 2 4 3 9 14 9 -5
15 Sultanbeyli Bld. 9 1 4 4 5 9 7 -4
16 Yomraspor 9 1 4 4 5 10 7 -5
17 Tokatspor 9 0 6 3 6 13 3 -7
18 Manisaspor 9 0 6 3 5 18 3 -13
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2019 Çaykur Rizespor vs MKE Ankaragücü
 26/10/2019 Sivasspor vs Antalyaspor
 26/10/2019 Gaziantep FK vs Alanyaspor
 26/10/2019 Fenerbahçe vs Konyaspor
 27/10/2019 Yeni Malatyaspor vs Kayserispor
 27/10/2019 Gençlerbirliği vs Denizlispor
 27/10/2019 Göztepe vs Kasımpaşa
 27/10/2019 Beşiktaş vs Galatasaray
 28/10/2019 İstanbul Başakşehir vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2019 Boluspor vs Keçiörengücü
 26/10/2019 Ümraniyespor vs Altınordu
 26/10/2019 Balıkesirspor vs Adanaspor
 26/10/2019 İstanbulspor vs Bursaspor
 26/10/2019 Altay vs Menemenspor
 27/10/2019 BB Erzurumspor vs Hatayspor
 27/10/2019 Giresunspor vs Eskişehirspor
 27/10/2019 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 28/10/2019 Osmanlıspor FK vs Akhisarspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2019 Sivas Belediyespor vs Eyüpspor
 26/10/2019 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor 1966
 26/10/2019 Bodrumspor vs Kırşehir Belediyespor
 26/10/2019 Ergene Velimeşe vs Elazığspor
 26/10/2019 Etimesgut Belediyespor vs Van Spor
 26/10/2019 Kardemir Karabükspor vs Bandırmaspor
 26/10/2019 Niğde Anadolu FK vs Sakaryaspor
 26/10/2019 Uşak Spor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/10/2019 Kahramanmaraşspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/10/2019 Artvin Hopaspor vs Buca FK
 26/10/2019 Tokatspor vs Silivrispor
 26/10/2019 Yeni Orduspor vs Serik Belediyespor
 26/10/2019 Yomraspor vs Erzin Spor
 26/10/2019 Çatalcaspor vs Şile Yıldızspor
 26/10/2019 Kızılcabölükspor vs Çankaya FK
 26/10/2019 Manisaspor vs 24 Erzincanspor
 26/10/2019 Sultanbeyli Bld. vs Karaköprü Belediyespor
 26/10/2019 68 Aksaray Belediyespor vs Düzcespor
resmi ilanlar nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI