Bugun...



Altın Portakal’ın ulusal jürisi belli oldu!

26 Ekim’de başlayacak ve bu yıl 56.sı gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iki yıl aradan sonra yeniden düzenlediği ulusal yarışmalarının jüri üyeleri belli oldu. Yönetmen Zeki Demirkubuz’un başkanlığındaki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde oyuncular Şebnem Bozoklu, Mert Fırat, yazar senarist Latife Tekin ve görüntü yönetmeni Emre Erkmen’den oluşuyor.

facebook-paylas
Tarih: 27-09-2019 17:21

Altın Portakal’ın ulusal jürisi belli oldu!

Türkiye sineması ve film sektörünün en önemli buluşma noktası olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 56. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde 26 Ekim - 1 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin, iki yıl aradan sonra yeniden düzenlediği Ulusal Yarışmalar’ı için heyecan artarken, jüri üyeleri de belli oldu.
Yönetmen Zeki Demirkubuz’un başkanlığında kurulan ve oyuncu Şebnem Bozoklu, oyuncu ve senarist Mert Fırat, yazar ve senarist Latife Tekin ile görüntü yönetmeni Emre Erkmen’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi yılın en iyi yerli filmini seçerken, 15 dalda toplam 810 bin TL değerinde para ödülü verecek. 
Melis Behlil, Nurdan Arca ve Veton Nurkollari’den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi iki filme toplam 90 bin TL değerinde ödülleri sunarken, Tuğçe Altuğ, Wilhelm Faber, Rezan Yeşilbaş’tan oluşan Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması jürisi de toplam 30 bin TL destekli ödüllerin sahiplerini belirleyecekler. Festivalin kazananları 1 Kasım’da festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz
Bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri başkanlığını; 1993’te çektiği “C Blok” ile başladığı sinema kariyerinde, her biri Behlül Dal Jüri Özel Ödülü kazanmış “Masumiyet”, “Üçüncü Sayfa”, “Yazgı” ve “Bekleme Odası” filmlerini çekmiş, En İyi Film dalında Altın Portakal aldığı “Kader”den son filmi “Kor”a uzanan filmografisiyle Türkiye sinemasının en önemli auteur’lerinden biri olan Zeki Demirkubuz yapacak. Seçilen filmlerin değerlendirileceği Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri ise; senaryosunu da yazdığı Atıf Yılmaz filmi “Bir Yudum Sevgi”ye esin kaynağı olan “Berci Kristin Çöp Masalları”, “Sevgili Arsız Ölüm”, ve “Gece Dersleri” romanlarıyla Türkiye edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Latife Tekin, “Soğuk”, “Albüm”, “Yok Artık” filmleri ve “Canım Ailem”, “Galip Derviş”, “Şahsiyet” gibi beğenilen televizyon dizilerinin oyuncusu Şebnem Bozoklu, “Başka Dilde Aşk”, Altın Portakal’da En İyi Senaryo Ödülü kazandığı “Atlıkarınca”, “Erkek Tarafı: Testosteron”, “Bir Varmış Bir Yokmuş” filmlerinin oyuncusu ve senaristi Mert Fırat, ve “2 Genç Kız”, “Kıskanmak”, “Hayat Boyu” ve “Kız Kardeşler” filmlerinin ödüllü görüntü yönetmeni Emre Erkmen’den oluşuyor.

Sinemamıza 810 bin TL destek
Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, 250 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra her biri 100.000 TL değerindeki Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de dahil olmak üzere 15 dalda toplam 810 bin TL tutarında ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Jüri bu yıl ayrıca, yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önü fark etmeksizin çalışmış, emeğinin yanı sıra bakışını da filmin ayrılmaz bir parçası kılabilmiş kadın sinemacılardan birine 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nü de verecek. Yarışma seçkisinde ayrıca Antalyalıların oylarıyla seçilecek bir filme de İzleyici Ödülü sunulacak.

Kısa ve belgesel filme 90 bin TL destek
Yılın önemli belgesellerini bir araya getirecek olan ve sinema yazarı ve Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Melis Behlil, belgesel film yönetmeni ve yapımcısı Nurdan Arca ve dünyanın en önemli belgesel ve kısa film festivallerinden DokuFest’in sanat yönetmeni Veton Nurkollari’den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisi 10 filmi değerlendirecek ve iki filme toplamda 60 bin TL para ödülü sunacak.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeliğini ise, “Kaybedenler Kulübü”, “Kelebekler” filmlerinin oyuncusu Tuğçe Altuğ, Berlinale'nin koordinatörü Wilhelm Faber, Cannes ve Altın Portakal’da ödül kazanan kısa filmi “Sessiz (Bé Deng)” ile büyük başarı yakalamış yönetmen Rezan Yeşilbaş yapacak. Jüri En İyi Film ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde toplam 30 bin TL değerinde ödül verecek.

Ulusal Yarışmalar geri dönüyor!
İki yıl önce kaldırılan ve bu yıl yeniden Antalya’ya geri dönen Ulusal Yarışmalar’a 50 uzun, 215 kısa ve 72 belgesel olmak üzere 400’e yakın film başvuru yaptı. Festivalin kazananları ise 1 Kasım’da festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütecek. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin programı ise 10 Ekim’de açıklanacak.




Kaynak: Antalya Belediyesi




Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR - SANAT Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 8 5 1 2 18 10 17 +8
2 Trabzonspor 8 4 1 3 17 10 15 +7
3 Fenerbahçe 8 4 2 2 13 8 14 +5
4 İstanbul Başakşehir 8 4 2 2 14 10 14 +4
5 Yeni Malatyaspor 8 4 3 1 18 10 13 +8
6 Galatasaray 8 3 1 4 9 8 13 +1
7 Sivasspor 8 3 2 3 14 10 12 +4
8 Konyaspor 8 3 2 3 10 8 12 +2
9 Gaziantep FK 8 3 3 2 13 17 11 -4
10 Antalyaspor 8 3 3 2 9 15 11 -6
11 Göztepe 8 2 3 3 7 7 9 0
12 Beşiktaş 8 2 3 3 10 12 9 -2
13 MKE Ankaragücü 8 2 3 3 6 11 9 -5
14 Denizlispor 8 2 4 2 7 10 8 -3
15 Kasımpaşa 8 2 4 2 8 12 8 -4
16 Çaykur Rizespor 8 2 4 2 8 16 8 -8
17 Gençlerbirliği 8 1 4 3 12 12 6 0
18 Kayserispor 8 0 4 4 8 15 4 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 8 5 1 2 12 6 17 +6
2 Akhisarspor 8 5 2 1 11 7 16 +4
3 Fatih Karagümrük 8 4 1 3 14 8 15 +6
4 Altay 8 4 1 3 14 9 15 +5
5 Ümraniyespor 8 4 2 2 14 10 14 +4
6 Keçiörengücü 8 3 0 5 6 3 14 +3
7 Balıkesirspor 8 4 3 1 11 9 13 +2
8 Bursaspor 8 5 3 0 13 12 12 +1
9 İstanbulspor 8 2 1 5 14 13 11 +1
10 BB Erzurumspor 8 3 3 2 7 7 11 0
11 Adana Demirspor 8 2 2 4 9 6 10 +3
12 Menemenspor 8 2 4 2 5 11 8 -6
13 Osmanlıspor FK 8 3 4 1 9 12 7 -3
14 Adanaspor 8 1 3 4 12 14 7 -2
15 Boluspor 8 1 5 2 7 11 5 -4
16 Altınordu 8 1 5 2 8 12 5 -4
17 Giresunspor 8 1 5 2 6 15 5 -9
18 Eskişehirspor 8 1 6 1 9 16 5 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa FK 9 8 0 1 31 10 25 +21
2 Samsunspor 9 6 0 3 19 4 21 +15
3 Yeni Çorumspor 9 6 2 1 12 8 19 +4
4 Afjet Afyonspor 9 5 2 2 16 7 17 +9
5 Zonguldak Kömürspor 9 5 2 2 12 5 17 +7
6 Tarsus İdman Yurdu 9 5 3 1 9 10 16 -1
7 Sancaktepe Bld 9 5 4 0 17 8 15 +9
8 Sarıyer 9 3 3 3 6 8 12 -2
9 Pendikspor 9 3 4 2 10 11 11 -1
10 Hekimoğlu Trabzon 9 3 4 2 15 19 11 -4
11 İnegölspor 9 3 5 1 12 9 10 +3
12 Kırklarelispor 9 2 3 4 6 15 10 -9
13 1922 Konyaspor 9 3 6 0 10 15 9 -5
14 Başkent Akademi FK 9 2 5 2 11 14 8 -3
15 Gümüşhanespor 9 2 5 2 10 14 8 -4
16 Amed Sportif 9 1 3 5 4 8 8 -4
17 Hacettepe Spor 9 2 5 2 5 17 8 -12
18 Şanlıurfaspor 9 0 8 1 0 23 14 -23
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 9 6 1 2 18 10 20 +8
2 Artvin Hopaspor 9 5 0 4 17 7 19 +10
3 Karaköprü Belediyespor 9 5 0 4 10 2 19 +8
4 24 Erzincanspor 9 4 1 4 10 4 16 +6
5 Çatalcaspor 9 4 1 4 11 7 16 +4
6 Buca FK 9 5 3 1 12 10 16 +2
7 Şile Yıldızspor 9 3 3 3 8 7 12 +1
8 68 Aksaray Belediyespor 9 3 3 3 6 5 12 +1
9 Düzcespor 9 3 3 3 5 5 12 0
10 Çankaya FK 9 3 3 3 9 10 12 -1
11 Erzin Spor Kulübü 9 2 3 4 7 8 10 -1
12 Yeni Orduspor 9 1 1 7 2 3 10 -1
13 Silivrispor 9 2 4 3 9 12 9 -3
14 Kızılcabölükspor 9 2 4 3 9 14 9 -5
15 Sultanbeyli Bld. 9 1 4 4 5 9 7 -4
16 Yomraspor 9 1 4 4 5 10 7 -5
17 Tokatspor 9 0 6 3 6 13 3 -7
18 Manisaspor 9 0 6 3 5 18 3 -13
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2019 Çaykur Rizespor vs MKE Ankaragücü
 26/10/2019 Sivasspor vs Antalyaspor
 26/10/2019 Gaziantep FK vs Alanyaspor
 26/10/2019 Fenerbahçe vs Konyaspor
 27/10/2019 Yeni Malatyaspor vs Kayserispor
 27/10/2019 Gençlerbirliği vs Denizlispor
 27/10/2019 Göztepe vs Kasımpaşa
 27/10/2019 Beşiktaş vs Galatasaray
 28/10/2019 İstanbul Başakşehir vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2019 Boluspor vs Keçiörengücü
 26/10/2019 Ümraniyespor vs Altınordu
 26/10/2019 Balıkesirspor vs Adanaspor
 26/10/2019 İstanbulspor vs Bursaspor
 26/10/2019 Altay vs Menemenspor
 27/10/2019 BB Erzurumspor vs Hatayspor
 27/10/2019 Giresunspor vs Eskişehirspor
 27/10/2019 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 28/10/2019 Osmanlıspor FK vs Akhisarspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/10/2019 Sivas Belediyespor vs Eyüpspor
 26/10/2019 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor 1966
 26/10/2019 Bodrumspor vs Kırşehir Belediyespor
 26/10/2019 Ergene Velimeşe vs Elazığspor
 26/10/2019 Etimesgut Belediyespor vs Van Spor
 26/10/2019 Kardemir Karabükspor vs Bandırmaspor
 26/10/2019 Niğde Anadolu FK vs Sakaryaspor
 26/10/2019 Uşak Spor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/10/2019 Kahramanmaraşspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/10/2019 Artvin Hopaspor vs Buca FK
 26/10/2019 Tokatspor vs Silivrispor
 26/10/2019 Yeni Orduspor vs Serik Belediyespor
 26/10/2019 Yomraspor vs Erzin Spor
 26/10/2019 Çatalcaspor vs Şile Yıldızspor
 26/10/2019 Kızılcabölükspor vs Çankaya FK
 26/10/2019 Manisaspor vs 24 Erzincanspor
 26/10/2019 Sultanbeyli Bld. vs Karaköprü Belediyespor
 26/10/2019 68 Aksaray Belediyespor vs Düzcespor
resmi ilanlar nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI